Pamiątka

Od ponad stu lat, od kiedy wynaleziono aparaty fotograficzne dostosowane do użytku domowego, Fotografia kulinarna towarzyszy nam na stałe. Zdjęcia towarzyszą namacały z czas. Dziś mamy aparaty w telefonach komórkowych, komputerach, nawet w długopisach i okularach. Nosimy lustrzanki, aparaty kompaktowe. Fotografujemy cały czas… Na ślubach w mieście, profesjonalnie i amatorsko. Zamawiamy zdjęcia i sami wykonujemy zamówienia. Po co? By pamiętać.

Fotografia kulinarna daje nam możliwość utrwalenia rzeczywistości, w jakiej istniejemy. Nie tylko jej bierną rejestrację, ale i jej zatrzymanie w czasie. Kiedy patrzymy na zdjęcia sprzed kilkudziesięciu lat, te, które pokazują nasze rodzinne strony, a potem zerkamy na to, co jest dziś… Są zmiany prawda? Skąd wiedzieć jak było dawniej, jeśli nie ze starych fotografii?

Zdjęcia wzruszają. Stare fotografie ślubne, z wojska, z wakacji… My jako dzieci. Wszystko to ma znaczenie. Zdjęcia chowają emocje. I je uwalniają. Mamy prawo i obowiązek pamiętać. I pamięć tę też powielać.

Comments are closed.